Måned

Rekordmange hold: Opturen fortsætter for Opstartsbold

Rekordmange hold: Opturen fortsætter for Opstartsbold

Af: Jacob Schade Skov, DBU Fyn

Op mod den forestående sæson har vi igen i år udbudt træningsturneringen Opstartsbold, og dermed givet trænerne en hjælpende hånd i processen med at få spillertruppen toptrimmet til sæsonens første fløjt. De har kvitteret for tilbuddet med et rekord højt antal tilmelde hold.

Læs nyheden
Hattrick af ’skjult navn’? - her er forklaringen

Hattrick af ’skjult navn’? - her er forklaringen

Af: Zak Egholm, DBU Bredde kommunikation

Flere klubber har henvendt sig til DBU lokalunioner og undret sig over, at spillernavne i arkiverede rækker pludselig er væk. Det er et nødvendigt it-tiltag i forhold til at beskytte persondata, men en mindre justering er på vej.

Læs nyheden
Bliv dommer: Nyt onlinekursus starter i uge 12

Bliv dommer: Nyt onlinekursus starter i uge 12

Af: Rasmus Landtved-Holm, DBU Fyn

Har du en passion for fodbold og mod på en ny udfordring? På Dommergrundkurset får du de nødvendige redskaber til at lede en fodboldkamp med autoritet, neutralitet og overblik. Kurset kombinerer teori og praksis, så du bliver klædt på til at dømme kampe i DBU Fyns rækker.

Læs nyheden
Justeringer til DBU Børneklub

Justeringer til DBU Børneklub

Af: DBU Børnefodbold

Til 2025 er forudsætninger og anbefalinger for DBU Børneklub blevet justeret. Få et overblik over justeringerne for at blive Børneklub her.

Læs nyheden

Log ind